Tervehdys, pitkästä aikaa kirjoittelen tänne foorumille.
Ostin kirpputorilta Liman BR80-veturin viime vuonna. Malli oli aloituspakkauksissa käytetty ns. tavarataloversio, jossa oli yksinkertainen kankikoneisto ja pelkät puskinvarret. Laitoin kankikoneiston toisen Lima BR80-veturin osista, jotka minulla oli ylimääräisenä. Puskinvarsiin piti porata reiät puskimille. Tein puskimet nupinauloista, joita tarvitsi vähän lyhentää ja viilata, jotta menisivät nätisti reikäänsä. Pihdeillä hivuttamalla "naulapuskimet" asettuivat helposti. Lopputulos on siisti. Vielä tarvitsisi maalata nuo portaat ja muita rakenteita korin alaosasta, niin sitten tämä pelkistetty versio olisi jo aika lähellä sitä juhlavampaa Liman BR80-mallia. Ajovaloille tarvitaan vielä kirkkaat muoviset valonjohtimet ja lamppu. Lampunkannan teline löytyy veturin rakenteista.
Veturissa oli yksinkertainen kytkin takapäässä. Siirsin sen etupäähän ja taakse laitoin Pikon varaosista lenkkikytkimen.
Lima BR80
Valvojat: jhr, Hermanni
-
- Veturinkuljettaja
- Viestit: 1182
- Liittynyt: 21.09.2007 09:49
Re: Lima BR80
Ps. Jos kaipaa tähän uutta, ehkä parempaakin nmoottoria, niin CD-asemasta ns. pannukakkumoottori on oivallinen. kunhan moottori on sellainen , jossa käyttöjännitteeksi on merkitty >9,6V, tai tyhjäkäyntivirta 12V:lla >50-60mA. Näin olen ( yli 10V sitten)yhteen LIMA-veturiin tehnyt, kulku parani oleellisesti. Lisäksi moottorin ottama virta on niin pieni, ettei polta, likaa pyöriä niin paljon.