Aloin rakentaa rataa tänään. Pohjana on kolmesta peltisestä hyllylevystä pultattu pitkä levy. Radassa on siis ratapiha asemineen. Rata on mahdollista purkaa kolmeen lohkoon, jotka on numeroitu kuvaan sauman ollessa katkoviivoin osoitettu. Paluusilmukka tulee tämän radan ulkopuolelle seinää pitkin kiertävän meno- ja paluuraiteiden päähän. Tämä kääntöpaikka tulee siis huoneen toiselle puolelle. Paluusilmukan raiteita on kaksi vierekkäin, koska yksiraiteisen radan paluusilmukkaan olisi tasavirtaradassa tarvinnut suunnanvaihtolitteen, joka vaihtaa napaisuutta veturin tullessa vaihteelle. Vaihtovirta -eli Märklin-radassahan tätä ei tarvita kolmikiskoisuuden takia.
Tietoa radan rakenteesta: Peltihyllyn päälle on kuumaliimalla liimattu pahvia. Pahvista on myös tehty sillalle nousevan penkereen runko. Tämä umpinaiseksi rakennettava runko täytetään esim. rutatuilla sanomalehdillä, jolloin junan äänet eivät toivottavasti kaiu siellä. Pahvinen rakennelma peitetään esim. paperimassalla ja kipsillä ja maisemoidaan piirroksen mukaiseksi. Ratapihalle tulisi mahdollisimman monta raidetta, joista osa eristetään muista ja varustetaan on/off virtakytkimin.
Tällainen kokonaisuus on siis rakenteilla pieneen huoneeseen. Vaikka rakennankin rataa halvoista ja ilmaisista materiaaleista, siitä voi saada ihan näyttävän. Oheinen kuva on pikaisesti piirretty käsin ja paranneltu tietokoneella.

Lisäys: Tässä ratakaavio.
