ransu kirjoitti:No mitäs käytännön eroja noilla mobile ohjaimilla on 1:sellä ja 2:sella?
Voiko esim sillä kakosella ohjata kaikkia digijunia?
Entäs sillä ykkösellä...?
Se ykkönen on vissiin sek missä se punainen namiska on siinä sivussa ja kakkonen se missä se on keskellä?
En ole expertti vastaamaan tuosta MS 2:sta, koska meillä on sellainen vasta hankittu pukinkonttiin. Suurin ero, mikä itselleni on tullut tähän mennessä selville, on se, että MS 2 kykenee ohjaamaan solenoidejakin (esim vaihteet).
MS 1 ohjaimeen voi syöttää kymmenen junan tiedot ja ohjata yhtä kerrallaan. Ohjaimen antama virta riittää kohtuullisen kokoisella radalla (esim 2*4m) noin 2-4 junan yhtäaikaiseen ajoon, riippuen tietysti kalustosta. MS1:iä voi kytkeä kaksi yhteen, jolloin toinen ohjain toimii ns orjaohjaimena ja hakee tiedot masterilta. Junamäärät eivät kuitenkaan kasva, vaan toinen ohjain mahdollistaa vain toisen "veturinkuljettajan".
Molemmille ohjaintyypeille voi syöttää minkä tahansa Märklin veturin tiedot. Uudemmat MFX veturit myös tunnistuvat molempiin ohjaimiin automaattisesti. MS2:een voi lisäksi syöttää veturin tiedot sirukortilla, joita joidenkin uusimpien vetureiden mukana tulee.