Minkähänlainen olis rakentaa pienoismalli H0 koossa Sm2 + Eioc? Mistä materiaaleista olis kannattava tehdä yms? ajattelin vain että saattais olla suhteellisen helppo malli koska esim kyljet ovat aivan suorat. Mulla ton tommonen Valmetin "Sm2 N:ot 6071... Eioc N:ot 6271... KULJETTAJAN OHJEKIRJA" jossa on hyvinkin tarkat piirrustukset koko junasta yksityiskohtineen ja mittoineen. Mistä valmiista kalustosta sais edes lähelle samankaltaset telit?
Onko kukaan rakentanut tästä pienoismallia, kuvia esim missään?
Sm2 H0
Valvojat: jhr, Hermanni
-
- Lämmittäjä
- Viestit: 335
- Liittynyt: 24.02.2007 12:32
Re: Sm2 H0
Mallijunat Ay (Antero Alku) on tehnyt Sm2:sta pienoismallin Imatran Voiman näyteikkunarataan joskus vuosikymmen sitten. Telit oli Fleischmannin hollantilaisesta Sprinter-junasta ja kori oli valettu uretaanista. Junasta oli juttu edesmenneessä Junat-lehdessä. Samin originaalit lienee Antero Alkulla vielä tallessa. Fleischmannilla näyttää olevan ainakin tällä hetkellä tuotannossa/myynnissä City Pendel jossa samanlaiset telit:Goofy kirjoitti:Minkähänlainen olis rakentaa pienoismalli H0 koossa Sm2 + Eioc? --
Onko kukaan rakentanut tästä pienoismallia, kuvia esim missään?
http://tinyurl.com/4gpn4y
J.Jokipiiltä kannattaa kysellä varaosatelejä...
Imatran Voiman rata on nykyisin näytteillä Tekniikan museossa Helsingissä.
pekka
-
- Lämmittäjä
- Viestit: 379
- Liittynyt: 12.06.2007 13:32
Re: Sm2 H0
Off-topic, mutta oliko rata yhdessä vaiheessa esillä Ähtärin Mini-Suomessa olevassa mini-Loviisan ydinvoimalassa?Psi kirjoitti:Imatran Voiman rata on nykyisin näytteillä Tekniikan museossa Helsingissä.
pekka
-
- Veturinkuljettaja
- Viestit: 970
- Liittynyt: 17.12.2007 10:03
Re: Sm2 H0
Ei ollut. Kuvasin taannoin (yli 20 vuotta sitten) muovisen lasikuvan alle rakennetun radan Ähtärissä, kun kävin siellä lasten kanssa. Se oli kokonaan tehdaskamaa ja muistikuvieni perusteella jopa N-mittakaavassa. Tosin mittakaavan osalta voin muistaa väärin. Pitää kaivaa vanhat valokuvat esille.mudhoney kirjoitti:Psi kirjoitti:Imatran Voiman rata on nykyisin näytteillä Tekniikan museossa Helsingissä.
Off-topic, mutta oliko rata yhdessä vaiheessa esillä Ähtärin Mini-Suomessa olevassa mini-Loviisan ydinvoimalassa?