Sumutepullo

Keskustelua radan rakentamisesta, maisemoinnista, ratapihakaavioista, ym.

Valvojat: jhr, Hermanni

Psi
Lämmittäjä
Viestit: 338
Liittynyt: 24.02.2007 12:32

Sumutepullo

Viesti Kirjoittaja Psi »

Käytiin vaimon kanssa kukkakaupassa, ja sieltä tuli ostettua Palstexin markkinoima sumutepullo:

Plastex Sumutepullo 350ml EAN 416061400088

Sama sumutepullo on saatavilla maailmalta nimellä Flairosol. Sumutepullosta tuleva sumu on varsin hienojakoista. Kun ei ole omaa rataa, eikä PRK:llakaan ole maisemointiprojekteja käynnissä, en ole päässyt pulloa tositoimessa kokeilemaan, mutta oletan (täysin nojatuoliharrastajan arvailuja), että tuolla sumutepullolla ja vesi-pesuaineseoksella saisi sorastuksen kostutettua helposti niin, ettei hiekan muruset lähde liikkeelle, etenkin, jos antaa sumun laskeutua kuivalle penkalle, eikä suuntaa sumua kohti sorastusta. Kun penkan saa kostutettua, voi pipetillä levittää liimaseosta ilman, että sorastus liikkuu.

En tiedä meneekö pullon suutin tukkoon liimaseoksesta. Tapiolassahan kokeiltiin käyttää Bilteman pumpattavaa puutarharuiskua ja Beconase-nenäsumutinpullon suutinta liiman levittämiseen:

HPIM3775.JPG_cropped.jpg
Suuttimen viimeisin asennusversio

Beconase-nenäsumuttimen suutin meni kuitenkin ohuesta vesi-Eri-Keeper-seoksesta tukkoon. GlaxoSmithKlinen Beconase-nenäsumute on poistunut ainakin Yliopiston apteekin valikoimista. Tilalle on tullut Orioinin Belconasal-sumute, jonka säiliötä ei voi kiertää irti pumpusta, joten TaPRK:n sivuilla oleva idea on tullut tiensä päähän :(

Ja ei — ei ole kytköksiä Palstexiin — tämä ei ole tuotesijoittelumainos.

pekka
Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia nähdäksesi tämän viestin liitetiedostoja.
PeS
Veturinkuljettaja
Viestit: 973
Liittynyt: 17.12.2007 10:03

Re: Sumutepullo

Viesti Kirjoittaja PeS »

Olen kostuttanut sorastuksen kuvassa näkyvällä pumppupullolla — alunperin pullossa oli hiustenhoitoainetta. Liimalitkun suihkuttaminen kiskoille ei ole mielestäni hyvä idea. Liimaa leviää laajalle ja sen puhdsitaminen on hankalaa. Kunhan sorastuksen kostuttaa kevyesti, niin liimalitkun imeyttäminen kosteaan soraa ei homma eikä mikään.

Kuva